Mors

24. května 2012 v 18:44 | Anniehorse |  Povídky z levé ruky
Tak...konečně jsem dopsala další povídku. Doufám, že se vám bude líbit.Mors
Narodila se malá a černá. Matka jí naposledy přitiskla čumák na bílou hvězdu na čele a zemřela. Nikdo nevěřil, že by hříbě mohlo přežít, a tak ho ze zoufalství pojmenovali Mors-Smrt.
Láhev odmítala, vypadalo to, že hlady zemře. Zbyla poslední naděje: najít klisnu, které právě zemřelo hříbě a provést rychlou výměnu. Jenže nikdo netušil, kde by taková osamělá matka mohla být.
Klisnička měla jednu hodnou opatrovnici-patnáctiletou, odhodlanou Beu. S Mors byla ve dne i v noci. Z jediného důvodu:věřila, že se hříbě jednou napije. Ten den skutečně nadešel. Mors už měla takový hlad, že se napila. Všichni jásali, ale dobře věděli, že je to jen první úspěch na kamenité životní cestě klisničky.
Mors vyrůstala se svými kamarády na rozlehlé louce, kde si celé dny mohla dělat co se jí zachtělo. Jednou však přišel den, kdy ji začali obsedat. Sedlo i uzdečku snášela dobře, horší to bylo s jezdcem. Kdykoli se na ni někdo posadil, mohl se spolehnout, že skončí na zemi. Mors na svém hřbetě strpěla pouze Beu.
Když ředitel farmy zjistil, že Mors farmě nepřinese žádný užitek, prodal ji. Bea mohla naříkat, jak chtěla, ale ředitel byl neoblomný.
V chovu nezvládnutých koní, kam Mors prodali, byla 3 roky. Když ji naučili, že nemá jezdce shazovat a nemá se zbytečně lekat, prodali ji staršímu pánovi.
Muž měl koně velice rád, ale kvůli svému věku už nemohl na koních jezdit, a tak lonžoval svoje vnoučata. Mors se vždy dostalo dobré péče a děti ji zbožňovali. Jenže pán jednou onemocněl a byl odvezen do nemocnice. O Mors se neměl kdo starat, a tak klisnu koupila jezdeská škola.
Mors byla ze změny majitele vyděšená a vadilo jí, že u ní je každý den jiné dítě. Jakoby zapoměla co ji naučili o slušném chování. Všichni odvážlivci, kteří si na ni sedli, brzo poznali, jak chutná písek na jízdárně.
Vedoucí oddílu věděl, že kdyby Mors déle zůstala v jezdecké škole, bylo by to mnohem horší, a tak dal klisnu do dražby.
Vydražil ji kolotočář. Mors byla nucena celé dny šlapat dokola po tvrdé zemi.
Na jejím hřbetě se vystřídalo mnoho dětí. Některé ji bezdůvodně kopaly, ale v jiných se vzedmula vlna soucitu a hladily ji po zpocené srsti.
Jednoho dne se na koně přišla podívat mladá žena. V Mors se cosi pohnulo a zavalilo ji moře vzpomínek. Poznala tu mladou dámu a divoce zařehtala. Žena se na ni dlouze zadívala a po chvíli vykřikla: "Ne, to není možné, to nemůže být Mors!" Běžela ke klisně, odrnula jí hřívu z čela a objevila bílou hvězdičku. "Jsi to ty!" zašeptala klisničce do ucha.
"Paní, co děláte u toho koně?!" ozval se kolotočář. "Kolik za ni chcete?" zněla odpověd. "Není na prodej!" zavrčel nerudný muž. "Ale kdyby jste ji prodával, tak za kolik?" nedala se žena."Hmmm...tak třicet tisíc..." Žena věděla, že je to přehnané, ale Mors chtěla za každou cenu, a tak řekla: "Koupím ji...jen si zajdu pro peníze a pro přívěs." Muž chvíli zaraženě stál, čekal totiž, že žena nabídku nepřijme, pak ale řekl: "Dobrá, ale do hodiny ať jste tady!"
Mors nemohla uvěřit svým očím, ale věděla, že ta žena je její milovaná Bea. Sledovala, jak se Bea hádá s tím mužem, když najednou její zachránkyně odešla. Mors se zhroutil svět, nenechala nikoho, aby se k ní přiblížil. Chtěla jenom Beu, ale ta ji opustila.
Za hodinu na louku přijelo přepravní auto, ze kterého vyskočila její zachránkyně. Mors poskakovala na místě radostí, že se Bea vrátila. Žena běžela ke kolotočáři, vtiskla mu do rukou 30 tisíc a šla si pro svou klisničku. Zavedla ji do přívěsu a navždy odjela z louky.
Bea klisně dopřála několik měsíců odpočinku, a potom si vyjely na celodenní vyjížďku. Konečně byly zase spolu, jen žena a klisna.

Mors

Mors a dítě

Vyjížďka


zdroj obrázků:google.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 24. května 2012 v 20:41 | Reagovat

Mně se tohle strašně líbí... Myslím, že bych to nenazvala povídkou, ale vyprávěním... Kéž by to i v našem případě mohlo skončit takhle...

2 Ta jemná dívka Ta jemná dívka | Web | 28. května 2012 v 21:18 | Reagovat

To je úžasné! Hej, jako fakt. Je tam hodně nejistoty a temna a pak najednou světlo! Ze svých tajemných doupat k tobě vysílám potlesk!

3 anniehorse anniehorse | Web | 29. května 2012 v 16:02 | Reagovat

[2]: OOO, moc ti děkuji! :)

4 Sabina Sabina | Web | 12. června 2012 v 19:39 | Reagovat

Chudinka Mors, ta si toho prožila, aspoň, že to dobře skončilo.

5 harrell harrell | Web | 27. září 2016 v 23:41 | Reagovat

pujcky do vyplaty ihned :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama